Doručení do 48hDoručení do 48h Garance originality a nejlepších cenGarance originality a nejlepších cen Výměna tovaru do 30 dnůVýměna tovaru do 30 dnů Slevy až do výše 80%Slevy až do výše 80% Doručení zdarma nad 2500KčDoručení zdarma nad 2500Kč
SlovenskyČesky

Jarní detox? Tyto potraviny jsou nejvhodnější

Vytvořené: 06.04.14

Předchozí | Následující | Zpět na seznam článků

Detoxikací zbavujeme tělo škodlivých látek, které dostáváme nejen s jídlem, ale i vodou, vzduchem či léky. Úbytek na váze není cílem detoxikace, pouze jakýsi "vedlejší produkt". Detoxikací se naše tělo pročišťuje, uvolňuje, dokonce zbavuje nemocí, jako například ekzému, zlepší se trávení a posílí obranyschopnost. Odborníci doporučují zejména jarní detoxikaci, avšak není to jen otázka několika týdnů či měsíců. Detoxikací organismu máme dospět ke zdravějšímu stravování se, a tedy zdravějšímu životnímu stylu. Během prvních dnů při detoxikaci dochází k prudkému očišťování, což však může způsobit jakési příznaky rýmy. Nelekněte se a pokračujte v detoxikaci i dále, příznaky samy ustoupí.

Pravidla při detoxikaci:

Při detoxikaci byste měli dodržovat určitá pravidla, zde jsou:

  • pijte dostatek tekutin, dovolené jsou minerální vody, čaje a šťávy z ovoce a zeleniny a samozřejmě čistá voda. Detoxikační čaje z bylinek podporují trávení, proto je klidně pijte. Ideální jsou čaje z kopřivy, mátové čaje, březové, heřmánkové a přesličkový
  • ovoce či zeleninu jezte co možná nejvíce v syrovém stavu, ale může být i pařená, dušená či zapékaná. Dostatečným množstvím zeleniny zajistíte svému tělu i dost vlákniny, kterou potřebujete na dobrý pohyb střev, a tedy na dobré vyprazdňování se
  • během detoxikace se více hýbejte. Sportem budou škodliviny z těla vyplavovat rychleji
  • zároveň však i relaxujte, ideální je sauna či masáž, kterou detoxikaci také podpoříte

Což při detoxikaci nedělejte:

  • nepijte alkohol, kávu či slazené perlivé nápoje
  • neměli byste kouřit, avšak pokud to není možné, alespoň snižte počet vykouřených cigaret za den
  • nejezte nic nezdravé - klobásky, uzeniny, tučná jídla, kravské mléko, vajíčka či smažená jídla a samozřejmě jídla, na které jste alergický
  • zakázána je i sůl a cukr

Ideální potraviny při detoxikaci

Při detoxikaci doporučujeme jíst především ovoce a zeleninu, ale jsou potraviny, které jsou nejvhodnější. Patří mezi ně:

Kysané zelí

Zelí, ať už kyselá, nebo ne, pomáhá játrům vyloučit škodliviny z organismu. Kysané zelí obsahuje i celulózu, která má mírně projímavé účinky, podporuje správnou činnost střev. Kromě toho zelí obsahuje i vitamin C, který podporuje imunitu, vitamín B12, který pomáhá při stresu a podporuje činnost nervové soustavy. Zelí obsahuje i draslík, vápník, železo, hořčík, fosfor, síru, ale i fytolátky, které působí jako antibiotika, ale pomáhají i při cukrovce. Jelikož zelí nemá téměř žádné kalorie, je dobrá i při dietách.

 

Hrozny

Hroznová kúra je ideální hlavně na podzim, kdy je u nás sběr hroznů v největším proudu, ale díky obchodům, které nabízejí hrozny po celý rok, ji můžete zkusit i na jaře. Hrozny je při detoxikaci ideální hned z několika důvodů. Obsahuje totiž hroznový cukr - glukózu a fruktózu, který vám dodá potřebnou energii. Hrozny dále obsahuje komplex vitamínů B, ale i vitamin A, C, E a minerály - draslík, železo, vápník, fosfor a měď. A právě draslík je nezbytný při odstraňování škodlivin z organismu. V slupkách je zase vláknina, která podporuje pohyblivost střev. Kromě toho je hrozny i antioxidant, zlepšuje kvalitu pleti, působí močopudně a má i velmi mírné projímavé účinky.

Třešně

Podobně jako hrozny i třešně obsahují draslík, který pomáhá při detoxikaci zbavit tělo škodlivých látek. Kromě toho třešně pročišťují i ​​ledviny, mají močopudné účinky, podporují nervovou soustavu. Třešně obsahují také vitamin C na podporu obranyschopnosti, ale obsahují i ​​kyseliny - citrónovou, jantarovou a jablečnou, které podporují trávení a pročišťují krev. Třešně mají i antioxidační účinky.

Dalším ideálním ovocem pro podobné vlastnosti jsou i jablka, melouny, jahody, brusinky, pomeranče, ale i mrkev, chřest či červená řepa.

Celozrnná rýže

I rýže je ideální při detoxikační kúře, zejména pro její obsah vlákniny. Obsahuje aminokyseliny, které chrání buňky tkáně, ale zároveň neobsahuje žádné tuky. Rýžová kúra je velmi oblíbená i při redukčních dietách.

Mladý ječmen

Mladý ječmen obsahuje množství draslíku, o kterém jsme si již psali, ale obsahuje také vitamin B1, B2, E či kyselinu listovou. Mladý ječmen podporuje trávení a zažívání, zpomaluje stárnutí pokožky, zbavuje akné či alergie, ale má i antioxidační účinky, pomáhá při střevních potížích, ale i rakovině.

 

Pokud si vyberete ovoce a zeleninu, kterou máte rádi, chutná vám a zároveň je ideální pro detoxikaci, zkuste jíst několik dní pouze toto ovoce či zeleninu, pít dostatek tekutin a detoxikační kúra je na světě. Zbavíte se tak nejen pár kilogramů, ale zejména škodlivých látek a toxinů, které se během vašeho života nahromadily nejen ve vašich střevech, ale celém organismu.

Předchozí | Následující | Zpět na seznam článků

Otvoriť panel
Newsletter
Nepromeškejte
nejvýhodnější
nabídky
Buďte jako první
informováni
o novinkách,
akcích a slevách

Next 176